E enjte , 2 Korrik 2020

Nuk ka histori në Mynih, Bayerni “shkrin” Dortmundin për 45 minuta

Ishte sfida më e rëndësishme e sezonit dhe duhej të ishte edhe më spektakolarja, por përballja Bayern Munchen-Borussia Dortmund, e zhvilluar në impiantin “Allianz Arena” të bavarezëve, pati shumë pak histori.

Kjo pasi të besuarit e trajnerit Niko Kovaç dominuan totalisht dhe treguan tërë supremacinë e tyre, duke vendosur fatin e sfidës që në pjesën e parë, pasi shënuan plot 5 herë në portën e verdhezinjve.

Sfida u zhbllokua nga një ish si Mats Hummels, që shënoi në minutën e 10 me kokë, pasi shfrytëzoi mjaft mirë një krosim të ardhur nga këndi.

Më pas ishin Lewandowski, Martinez dhe Gnabry, të cilët shënuan edhe 3 herë të tjera në 45-minutëshin e parë, duke çuar skuadrën në dhomat e zhveshjes në avantazh të 4 golave.

Pjesa e dytë dhuroi një tablo krejt tjetër, me Bayernin që menaxhoi mirë avantazhin e thellë, dhe Dortmundin që nuk kishte forca për të ndryshuar rrjedhën e lojës, ndërsa në minutën e 90’, ishte sërish polaku Lewandowski që shënoi golin e dytë personal dhe vulosi rezultatin 5-0.

Me këtë fitore, Bayerni i Mynihut merr kryesimin e renditjes, në kuotën e 64 pikëve, një më tepër se Borussia e Dortmundit, ndërkohë që kanë mbetur ende edhe 6 javë për t’u luajtur deri në fund të sezonit.

Check Also

Barcelona ndez motorrët, Neymar pranë kalimit në Camp Nou

Barcelona nuk heq dorë nga braziliani Neymar, ku tashmë është prioriteti i tyre deri në …

Lini një Përgjigje