E enjte , 6 Gusht 2020

Muki godet Myftinjtë e Bashkësisë Islame: “Po i shërbeni ‘djallit’ Rezil Ulema Sulejman Rexhepit”

Ka eskaluar konflikti mes nënkryetarit të LSDM-së Muhamed Zekiri dhe Bashkësisë Fetare Islame. Pas akuzuave që hodhi mbi kreun e BFI-së, ka reaguar edhe institucioni më i lartë musliman në vend, i cili në emër të myftinjve ka akuzuar Zekirin se po sulmon BFI-në pa bazë, ndërsa si pasojë po shqyrtohet mundësia e marrjes diplomës së medresantit që e posedon nënkryetari i partisë maqedonase në pushtet, dhe njëherit deputet.

Pas këtij reagimi zyrtar me shkrim të BFI-së, e menjëhershme ka qenë kundërpërgjigjja e Zekirit, i cili ka akuzuar strukturat udhëheqëse të Bashkësisë Islame se “po shërbejnë “djallin””, duke vazhduar ta quajë kreun e BFI-së “Rezil Ulema”.

“Të nderuar mufti nuk më habitë fare se në vend që të dë.noni fjalimin e urr.ejtjes nga Rezil Ulema Sulejman Rexhepi vazhdon të shërbejë verbërisht ndaj “djallit”.

Në vend që të inkurajoheni, ju më kë.rcënoni se do ta keni anuluar diplomën time … “Do të ishte qesharake të bëhesh tragjik …

Në vend se të kritikoni, filloni të merreni me diçka të hajrit qe te ju kujtojne besimtaret musliman, keshtu si vazhdoni do ju kujtoj gjithmone si njerez qe i keni dal krah te keqes.

Unë jam kryesisht një qytetar i RMV dhe një besimtar, dhe pastaj një deputet i zgjedhur nga qytetarët e RMV, dhe unë kurrë nuk do të ndalem duke luf.tuar te keqen dhe në BFI, të cilat ju vazhdoni të shërbeni verbërisht !!!”- ka shkruar Zekiri në murin e tij në FB./

Check Also

MPB: Brenda 24 orëve janë izoluar 702 persona

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë 24 orëve të fundit në mbarë vendin …