E enjte , 6 Gusht 2020

Kolinda Grabar – Kitaroviq humb zgjedhjet, Milanoviq është presidenti i ri i Kroacisë Kolinda Grabar – Kitaroviq humb zgjedhjet, Milanoviq është presidenti i ri i Kroacisë

Kroacia ka mbajtur sot rundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, e sipas sondazheve, presidentja Kolinda Grabar Kitaroviq, ka humbur zgjedhjet.

Ish-kryeministri i Kroacisë Zoran Milanoviq, sipas rezultatit të exit-poll është president i ri i Kroacisë. Ai ka mundur edhe në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale kundërkandidaten Kolinda Grabar-Kitaroviq, e cila ka qenë presidente e deritanishme. Markoviq në bazë të rezultateve të para po prin me 53, 25 për qind të votave.

Check Also

JETA DHE VEPRA E ALIJA IZETBEGOVIQ

 I. 1. Prejardhja e familjes Izetbegoviq Rrëfimi im për Alija Izetbegoviqin nuk është i ri. …