E hënë , 6 Prill 2020
Ballina / Bota / KB: Të paktën 13.000 emigrantë gjenden në kufirin turk-grek

KB: Të paktën 13.000 emigrantë gjenden në kufirin turk-grek

Ankara, 1 mars – Kombet e Bashkuara sot bënë të ditur se të paktën 13.000 persona janë grumbulluar në kufirin e Turqisë me Greqisë se tashmë nuk do t’i pengojë emigrantët që të nisen drejtë Evropës.

Në kumtesën e Organizatës së KB-së për emigrim theksohet se të paktën 13.000 persona janë grumbulluar në vendkalimet zyrtare Pazrakule dhe Ypsalla, transmetojnë mediet amerikane.

Qindra emigrantë u nisën të premten përgjatë Turqisë veriperëndimore drejtë kufirit me Bullgarinë dhe Turqinë.

Ministri turk i Punëve të Brendshme, Sulejman Sojlu mbrëmë në Tuiter publikoi se vendi përmes Edrenesë e kanë lëshuar 36.776 emigrantë.

Check Also

Edi Rama uron për Pavarësinë e Kosovës

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, në orët e para të mëngjesit ka uruar për 12-vjetorin e …