E enjte , 2 Korrik 2020

Bota

Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

KB: Të paktën 13.000 emigrantë gjenden në kufirin turk-grek

Ankara, 1 mars – Kombet e Bashkuara sot bënë të ditur se të paktën 13.000 persona janë grumbulluar në kufirin e Turqisë me Greqisë se tashmë nuk do t’i pengojë emigrantët që të nisen drejtë Evropës. Në kumtesën e Organizatës së KB-së për emigrim theksohet se të paktën 13.000 persona janë …

Read More »

Tramp ju bëri thirrje afganëve ta shfrytëzojnë shansin për arritjen e paqes

Uashington, 29 shkurt – Presidenti amerikan, Donald Tramp mbrëmë ju bëri thirrje afganëve “ta shfrytëzojnë shansin dhe të arrijnë paqe”, në vigjilje të nënshkrimit të sotëm të marrëveshjes në Katar midis SHBA-së dhe kryengritësve talebanë, njoftuan mediat amerikane. “Ju bëjmë thirrje afganëve ta shfrytëzojnë shansin për arritjen e paqes”, tha Tramp …

Read More »

Zyrtare: 259.891 veta në Zvicër flasin shqip

62.8 për qind e popullsisë rezidente në Zvicër flasin gjermanisht ose “schweizerdeutsch” (dialektin zviceran të gjermanishtes). 22.9 për qind frëngjisht, 8.2 për qind italisht dhe 0.5 për qind gjuhën retromane, thuhet në të dhënat më të reja të publikuara sot nga Zyra Federale për Statistikë. Këto janë katër gjuhët vendore, …

Read More »

Edi Rama uron për Pavarësinë e Kosovës

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, në orët e para të mëngjesit ka uruar për 12-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. “Urime ditën e bekuar të pavarësisë së Kosovës të gjithë shqiptarëve kudo që ndodhen dhe i përjetshëm qoftë kujtimi i atyre që dhanë jetën për këtë ditë”, shkroi Rama. Në urimin e …

Read More »

AKR-ja pritet të ndahet nga Nisma në Kuvend

Këshilltari i Behgjet Pacollit, Jetlir Zyberaj ka thënë se AKR-ja do të shqyrtojë bashkëpunimin me Nismën e Fatmir Limajt, pas emërimit të Haxhi Shalës si shef i grupit parlamentar të koalicionit Nisma-AKR në Kuvend. Zyberaj ka shkruar në Facebook, se Nisma Socialdemokrate nuk e ka konsultuar fare AKR-në për këtë …

Read More »

OBSH-ja e shpallë Koronavirusin, emergjencë globale

Organizata Botërore e Shëndetësisë, zyrtarisht në një takim të mbajtur sonte në Gjenevë, e ka shpallur Koronavirusin, emergjencë globale. “Arsye kryesore për këtë deklarim nuk është që po ndodh në Kinë, por ajo që po ndodh në vendet e tjera”, ka deklaruar shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreiesus, raporton BBC. Brenga …

Read More »

Për herë të parë në Slloveni, burrat tejkaluan numrin e grave

Në gjysmën e parë të vitit 2019, numri i burrave tejkaloi numrin e grave për herë të parë në historinë 160-vjeçare të statistikave të popullsisë në Slloveni, sipas Byrosë së Statistikave të këtij vendi. Në numrin e përgjithshëm të popullsisë së Sllovenisë, përfshirë të huajt, të regjistruar në 1 korrik …

Read More »