E hënë , 17 Shkurt 2020
Ballina / Rajoni

Rajoni

Lajme nga Rajoni

Edi Rama uron për Pavarësinë e Kosovës

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, në orët e para të mëngjesit ka uruar për 12-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. “Urime ditën e bekuar të pavarësisë së Kosovës të gjithë shqiptarëve kudo që ndodhen dhe i përjetshëm qoftë kujtimi i atyre që dhanë jetën për këtë ditë”, shkroi Rama. Në urimin e …

Read More »

Kosova shënon sot, 12 vjet shtet

17 shkurti 2019 shënon ditën kur shteti i Kosovës mbush njëmbëdhjetë vjet prej kur është shpallur i pavarur. Të dielën e 17 shkurtit 2008 në orën 15: 39 në Kuvendin e Kosovës u lexua Deklarata e Pavarësisë, njofton Zhurnal.mk. Nga ai çast, Kosova u shpall e pavarur derisa në Ballkan …

Read More »

AKR-ja pritet të ndahet nga Nisma në Kuvend

Këshilltari i Behgjet Pacollit, Jetlir Zyberaj ka thënë se AKR-ja do të shqyrtojë bashkëpunimin me Nismën e Fatmir Limajt, pas emërimit të Haxhi Shalës si shef i grupit parlamentar të koalicionit Nisma-AKR në Kuvend. Zyberaj ka shkruar në Facebook, se Nisma Socialdemokrate nuk e ka konsultuar fare AKR-në për këtë …

Read More »

Kolinda Grabar – Kitaroviq humb zgjedhjet, Milanoviq është presidenti i ri i Kroacisë Kolinda Grabar – Kitaroviq humb zgjedhjet, Milanoviq është presidenti i ri i Kroacisë

Kroacia ka mbajtur sot rundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, e sipas sondazheve, presidentja Kolinda Grabar Kitaroviq, ka humbur zgjedhjet. Ish-kryeministri i Kroacisë Zoran Milanoviq, sipas rezultatit të exit-poll është president i ri i Kroacisë. Ai ka mundur edhe në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale kundërkandidaten Kolinda Grabar-Kitaroviq, e …

Read More »

“The Daily Swig”: Thaçi duke shkruar fjalëkalimin në PC, ndër huqjet më të mëdha të sigurisë kibernetike

Nothing to see here, just the President of Kosovo unlocking his computer that certainly doesn't contain any sensitive information. pic.twitter.com/3rnmJSpqWg— Jameson Lopp (@lopp) March 13, 2019 Kriminelë budallenj, politikanë të pakujdesshëm, paaftësi në zgjidhjen e telasheve teknologjike dhe shumë veprime tjera të pamençura përshkuan fushën e sigurisë kibernetike gjatë 12 …

Read More »

Shqipëria mori zyrtarisht Kryesinë e OSBE-së

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka bërë të ditur se Shqipëria mori zyrtarisht Kryesinë e OSBE-së në Bratislavë, ku po zhvillohet dita e dytë e takimit të Ministrave të Jashtëm të OSBE-së. Cakaj këtë e ka bërë të ditur në profilin e tij zyrtar …

Read More »